SNM v Martine - Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Slovenské národné múzeum v Martine ho buduje od 60. rokov 20. storočia ako celoslovenskú expozíciu tradičného staviteľstva, bývania a spôsobu života na Slovensku v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. V jeho expozičnom areáli je na ploche 15,5 ha nateraz sústredených 129 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Liptov, Kysuce – Podjavorníky a Turiec. Sú obrazom rozmanitosti foriem tradičnej stavebnej kultúry a hospodársko – sociálneho rozvrstvenia obyvateľov severozápadného Slovenska.
Časť objektov je interiérovo zariadená a prístupná návštevníkom. V regióne Orava patrí k najpozoruhodnejším zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z roku 1748. V centre areálu je situovaný turčiansky región, ktorého dominantu tvorí rímskokatolícky drevený kostol sv. Štefana Kráľa z Rudna postavený v roku 1792, zaujímavý sochárskym a maliarskym riešením interiéru. K unikátnym stavbám patrí filagória zo Slovenského Pravna s cennými nástennými maľbami z r. 1792 a rekonštruovaný objekt vozárne z Moškovca.V regióne Liptov sú sprístupnené usadlosti murárskeho majstra z Vavrišova a maloroľníka z Východnej s interiérovými expozíciami spôsobu bývania v 30. rokoch 20. storočia.
Od r. 1991 sa v areáli Múzea slovenskej dediny konajú programové podujatia s ukážkami tradičnej výroby, remesiel, zvykoslovia a folklóru. K službám, poskytovaným návštevníkom Múzea slovenskej dediny patrí aj ponuka širokého sortimentu ľudovoumeleckých výrobkov, pohľadníc a odborných publikácií a možnosť občerstvenia v zrubovej krčme z r. 1811.